Emekliler bayram edecek. Bu iki hizmet bütün Türkiye’de ücretsiz olacak

Türkiye’de yaşanan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon, emeklileri en çok etkileyen kesim olmaya devam ediyor.

Milyonlarca emekli, aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışırken, siyasi iktidar beklenen zammı yapmayarak yan haklarla emeklileri oyalamayı sürdürüyor.

Küçük ayrıcalıklarla avutulmaya çalışılan emekliler, doğrudan zam taleplerini yineliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekliler için atılacak yeni adımları sıraladı.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren uygulama 2 farklı aşamada gerçekleştirilecek ve bu çalışmaların ilki sağlık kapsamında geçerli olacak.

TÜRKİYE’NİN TAMAMINDA EMEKLİLER İÇİN ÜCRETSİZ OLACAK

AKP iktidarı “sağlıkta devrim” sloganıyla Türkiye’nin sağlık alanında öncü olduğunu iddia etse de, başta emekliler olmak üzere birçok vatandaş tomografi, MR gibi tetkikler için bir yıl sonrasına randevu alabiliyor.

Acil sağlık sorunları için özel sağlık kurumlarına başvurmak zorunda kalan emekliler, karşılaştıkları yüksek faturalar nedeniyle zor durumda kalıyor.

Sağlık masraflarının en yüksek olduğu alanlardan biri olan fizik tedavi için yeni adımlar atan Sağlık Bakanlığı, kaplıca imkanlarını da kapsayan bir çalışmayı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile birlikte hayata geçirdi.

Fizik tedavi gibi pahalı tedavi türlerine olan yoğun talebe alternatif oluşturmak amacıyla kaplıca tedavileri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alındı.

Bu değişiklikle birlikte, SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’na bağlı emekliler, Türkiye’nin 81 ilinde ücretsiz olarak kaplıca hizmetinden yararlanabilecek.

ÜCRETSİZ YARARLANMAK İÇİN TEK GEREKEN BAŞVURU YAPMAK

Yetkililer, alınan karar sonrası kaplıca tesislerinde yoğun ilgi olabileceğini öngörerek, hizmetin eksiksiz yürütülmesi için bazı şartlar belirledi.

Tüm masrafların SGK tarafından karşılanacağı bu uygulamadan faydalanmak için yapmanız gereken ise oldukça basit…

EMEKLİLER İÇİN ÜCRETSİZ KONAKLAMA SAĞLANACAK

Temmuz ayında maaşlara yansıtılacak enflasyon farkı merakla beklenirken, 10 bin liralık maaşla tatil yapmaları veya şehir değiştirerek otel ya da pansiyonda kalmaları mümkün olmayan emekliler için yeni bir uygulama başlatılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamada, yaz tatili nedeniyle öğrencilerin boşaltacağı Gençlik ve Spor Bakanlığı tesislerinin yaz aylarında emeklilere ücretsiz tahsis edileceğini duyurdu.

Bu uygulama sayesinde emekliler, şehir değiştirdiklerinde konaklama sorunu yaşamayacak ve konaklama için hiçbir ücret ödemek zorunda kalmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir