Getir’in İflas İddialarına Son Noktayı Koyduğu Düşünülürken Şimdi Yeni Bir Gelişme: 3 Dev Ülkeden Çekilmeye Hazırlanıyor!

Sky News tarafından yapılan bir habere göre, Getir şu anda İngiltere, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde faaliyet gösterdiği pazarlardan çekilmeye hazırlanıyor. Bu durum, İngiltere’deki 1500 çalışanı da dahil olmak üzere binlerce Getir çalışanının işini kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Premier Lig takımlarından Tottenham Hotspur ile milyonlarca dolarlık ticari ortaklığı bulunan Getir’in İngiltere’den çıkmayı planladığı süreç hala belirsizliğini koruyor. Kaynaklara göre, herhangi bir kesin karar henüz alınmamış durumda ve bu süreç varlıkların satışını ya da iflası içerebilir.

DANIŞMANLAR TUTULDU

Getir, son günlerde yeniden yapılanma için danışmanlar tuttu. Şirketin en büyük hissedarlarından biri olan Abu Dabi fonu Mubadala’ya AlixPartners danışmanlık yapıyor. Sky News ayrıca hafta başında Getir’in FreshDirect ve BiTaksi’yi elden çıkarmaya çalıştığını bildirdi.

DEĞERİNDE DÜŞÜŞ YAŞADI

Sadece iki yıl önce 12 milyar dolar değerinde olan Getir, şu anda mali sıkıntıya giren rakiplerini satın almayı denedi. Şirket şu anda zararlarını azaltmak amacıyla bir dizi ülkeden çekilmiş durumda ve bu çekilme sürecinde İngiltere, Almanya ve Hollanda gibi pazarları da kapsayabilir.

PANDEMİNİN ETKİSİ

Pandemi döneminin en sıcak girişimlerinden biri olarak kabul edilen Getir, finansörlerin dikkatini çekmiş ve büyük yatırımlar almıştı. Ancak, şirketin değerinde düşüş yaşandığı görülüyor. Geçtiğimiz eylül ayında ise işgücünde keskin bir kesintiye giderek yaklaşık 2,500 kişiyi işten çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir